Main Menu

Mini radio player

Loading radio ...

Ραδιοφωνικοί Παραγωγοί

Κάτια Μάγκου
"Οι αταίριαστοι"
Βασίλης Συνιώρης
"Αυτός, αυτή και τα...μυστήρια"
Μαβίνα Μαρκοπούλου
"Μουσικό Ουράνιο Τόξο"
Άλεξ Κάτσιος
"Οι αταίριαστοι"
Χριστίνα Ελευθεριάδη
"50 αποχρώσεις της Chris"
Αθηνά Λαζαρίδου
"Αυτός, αυτή και τα...μυστήρια"

 

 

Οι δικοί μας "Argo" θα ανέβουν απόψε (10/5) στη σκηνή του Globe Arena της Στοκχόλμης για να διεκδικήσoυν την πρόκριση στον τελικό του Eurovision Song Contest 2016.

 

 

Έφτασε η ώρα για να ανέβει στη σκηνή του Globe Arena της Στοκχόλμης καθώς σήμερα, 10 Μαΐου, θα πραγματοποιηθεί ο πρώτος ημιτελικό της Eurovision 2016. Η τελετή θα ξεκινήσει στις 22.00. Οι Argo θα μας εκπροσωπήσουν με το τραγούδι "Utopian Land", δίνοντας «μάχη» για μία θέση στη δεκάδα που θα διαγωνιστεί στον τελικό του Eurovision Song Contest 2016.

Στον πρώτο ημιτελικό θα διαγωνιστούν 18 διαγωνιζόμενες, ενώ στον δεύτερο που θα πραγματοποιηθεί δύο ημέρες μετά, την Πέμπτη 12 Μαΐου, οι διαγωνιζόμενες χώρες θα είναι 19. Στον πρώτο ημιτελικό θα ψηφίσουν, εκτός από τις διαγωνιζόμενες χώρες, και οι Γαλλία, Ισπανία, Σουηδία, ενώ στον δεύτερο  θα ψηφίσουν και οι Γερμανία, Ιταλία και Ηνωμένο Βασίλειο. 

Σχετικά με τη συμμετοχή μας, ζωηρές χορογραφίες, ποντιακή λύρα και τύμπανο αποτελούν τα δυνατά χαρτά των Argo και τα μέσα με τα οποία θα επιχειρήσουν να ξεσηκώσουν το κοινό, δίνοντας μια γεύση από Ελλάδα. To εξαμελές γκρουπ που δε σταματά να χορεύει σε όλη τη διάρκεια του τραγουδιού. Οι Argo είναι οι: Βλαδίμηρος Σοφιανίδης, Χριστίνα Λαχανά, Κώστας Τοπούζης, Αλέκος Παπαδόπουλος, Μαρία Έλμπρους και Βασίλης Ρόξενος.

Τη βραδιά θα παρουσιάσουν οι Petra Mede και Måns Zelmerlöw.

Οι χώρες που θα διαγωνιστούν:

 

Α΄ Ημιτελικός  (Τρίτη, 10 Μαΐου)

•             Αρμενία

•             Φινλανδία

•             Ελλάδα

•             Κροατία

•             Μολδαβία

•             Ολλανδία

•             Ρωσία

•             Άγιος Μαρίνος

•             Ουγγαρία

 

Β' Ημιτελικός (Πέμπτη, 12 Μαΐου)

•             Αζερμπαϊτζάν

•             Βοσνία Ερζεγοβίνη

•             Κύπρος

•             Εσθονία

•             Ισλανδία

•             Μάλτα

•             Μαυροβούνιο

•             Τσεχία

•             Αυστρία

 

Β΄ ημιτελικός (Πέμπτη, 12 Μαΐου)

 

         Πρώτο μέρος

•             Αυστραλία

•             Ιρλανδία

•             Ισραήλ                

•             Λετονία

•             Λιθουανία

•             ΠΓΔΜ

•             Πολωνία

•             Ελβετία

•             Σερβία

•             Λευκορωσία

 

            Δεύτερο μέρος

•             Αλβανία

•             Βέλγιο

•             Βουλγαρία

•             Δανία

•             Γεωργία

•             Νορβηγία

•             Ρουμανία

•             Σλοβενία

•             Ουκρανία.

 

 

 

Πηγή: clickatlife